Бад Нендорф: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (3) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (3) using AWB)
== Историја ==
 
Селото, веројатно потекнува од почетокот на {{римски|9}} век, бидејќи прв патпрвпат е споменато како Нијанторпе (''Nyanthorpe'') во списите на манастирот Корвај во 936 година.
 
Првата црква била подигната во 1136 година. Селото било посед на грофовите на Шаумбург од 1311 година. По основањето на уште една мала населба на северозапад од селото, се појавило именувањето Грос Нендорф и Клајн Нендорф. Уште една населба под името Дензингхаузен, во областа на денешниот град, била уништена во [[Триесетгодишна војна|Триесетгодишната војна]]. По поделбата на грофовијата Шаумбург во 1647 година, Нендорф припаднал на [[Хесен-Касел]].
 
Лековитата моќ на сулфурните извори, сместени помеѓу Грос и Клајн Нендорф и прв патпрвпат забележани во 1546 година, прв патпрвпат била потврдена во средината на {{римски|18}} век. На иницијатива на ландгрофот Вилхелм IX од Хесен-Касел биле подигнати бањи во 1787 година. Сулфурните извори, кои дотогаш биле сметани за изум на ѓаволот поради нивната миризливост, биле сметани за едни од најсилните во Европа и конечно биле применувани за лечење на ревматизам, артритис и проблеми со кожата. Наскоро, Нендорф станал една од водечките бањи во Германија. Во 1866 година, Бад Нендорф станал кралска пруска бања, а финансиската помош од Берлин му помогнала да се развие уште повеќе.
 
Географската положба на Бад Нендорф бил главен фактор во развојот. Се наоѓа на северниот раб од Средногерманските висорамнини, на Хелвег, рута помеѓу Рајна и Елба, користена со векови. Така, градот имал железничка врска уште од 1872 година.