Дигитален видеодиск: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
{{внимание}}
'''Дигитален видеодиск''' [[англиски јазик|англиски]]: Digital Versatile Disc (скратено DVD) e пренесувач на податоци-оптички уред со доста поголем капацитет од неговиот претходник CD (Compact Disc). DVD е оптички диск кој се користи како средство за висококвалитетно складирање на податоци, но во масовна употреба воглавно служи за складирање [[филм]]ови. DVD изворно е препознатливо како (Digital Video Disc). DVD дисковите по големината и по изгледот се потполно идентични со CD дисковите.
 
 
'''Историја'''
Доаѓањето на ДВД форматот е најавен во септември [[1995]] година, а негова прва службена спецификација е претставена една година подоцна. Првите двд плеери на јапонскиот пазар се појавени во [[1996]] година, а во [[САД]] во продажба се влезени во март 1997 година. ДВД уредите на почетокот биле многу скапи и достигнувале цена од над 500 долари, а пролетта во 1999 година нивната цена за прв патпрвпат паднала под 300 долари, таа година брзо паднала продажбата на VHS касети,но денес ДВД дисковите се убедливо попродавани од VHS касетите-во некои држави продажбата на ДВД дискови достигнува и над 95% за разлика од ниско капацитивните VHS касети. ДВД дисковите и плеерите денеска можат да се купат во сите поголеми продавници, а нивните цени почнаа да паѓаат до, па дури и под цените на VHS уредите.
 
Во 2000 година Јапонската компанија „Сони“ во продажба го пушти играчкиот систем Play Station 2 кој користи CD-и и DVD-и, кои покрај можноста да се играат видеоигри, нудат и репродукција на ДВД филмови, што во Јапонија се покажало како полн погодок бидејки конзолата била толку евтина за нивниот пазар што достигнала пониска цена отколку на ДВД плеерите.
 
На 15 април 2004 година компанијата „Сони“ го произведе првиот двостран диск кој има капацитет од 25 ГБ, или за околу 5 пати поголем капацитет од стандардните ДВД -и со 4,7 гб. Последната генерација на BLUE RAY дискови имаат капацитет од 15-25 ГБ за едностран двослоен запис и од 30-50 ГБ за двослоен запис.
 
 
 
----
 
 
 
'''Видови DVD:'''
 
 
• DVD-ROM