Михаил II (Византија): Разлика помеѓу преработките

с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB
с (→‎Извори: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
Михаил е роден во 770 година во [[Амориј]], во Фригија, во семејство на професионални војници-селани, кои добивале земја од државата за нивните воени служби. Неговото семејство припаѓало на јудео-христијанската секта Атинганои, чии членови биле Кападокијци кои ги прифатиле еврејските ритуали. Атинганои биле бројни во Анадолија и заедно со [[Грци]]те и [[Ерменци]]те го создавале јадрото на византиската војска во тоа време.
 
Михаил прв патпрвпат се покажал како стражар на генералот Барданес Туркос, заедно со неговите идни соперници [[Лав V Ерменец|Лав Ерменецот]] и [[Тома Славјанинот]]. Се оженил со ќерката на Барданес, Текла, додека Лав се оженил со другата ќерка. Михаил и Лав го напуштиле Барданес кратко потоа откако му се спротивставил на царот [[Никифор I]] во 803 година и тие биле наградени со повисоки воени чинови: Михаил бил именуван за царски службеник. Михаил бил клучен во симнувањето од престолот на [[Михаил I Рангабе]] во 813 година од страна на Лав, по воените порази на Рангабе против Бугарите. Под водство на Лав V, Михаил бил назначен за командант на елитната единица Екскувитори.
 
Меѓутоа, станал незадоволен од Лав V, кога царот се развел од золвата на Михаил. На Божиќ во 820 година, Лав V го обвинил за заговор, го затворил и го казнил со смрт, но ја одложил егзекуцијата по Божиќ. Михаил испратил пораки до неговите созаговорници заканувајќи дека ќе го открие нивниот идентитет, додека нивни членови не го ослободиле и го убиле Лав V во текот на Божиќ во дворската капела „Св. Стефан“.
По смртта на Текла во 823 година, Михаил II се оженил со [[Ефросина (сопруга на Михаил II)|Ефросина]], ќерка на [[Константин VI Слепиот|Константин VI]] и [[Марија Амниска]]. Овој брак веројатно бил со цел да ја зајакне положбата на Михаил како цар, но се случил со противење на свештенството, бидејќи [[Ефросина (сопруга на Михаил II)|Ефросина]] претходно била монахиња. Михаил II умрел на 2 октомври 829 година.
 
Поради неговото јудео-христијанско потекло и иконоборство, Михаил II не бил омилен помеѓу православното свештенство, кои го претставиле како неук и малку образуван селанец, но Михаил II бил подготвен државник и владетел. Донел стабилност во Византија по прв патпрвпат во многу генерации и започнал обнова на византиската војска. Системот на владеење и војска поставени од Михаил II овозможил царството под водство на неговиот внук [[Михаил III]] да добие предност во нивната борба со Абасидите и да одолее на сите променливи во византискиот дворски живот. Директни наследници на Михаил II, [[Аморијанска династија]] како и подоцнежната [[Македонска династија]], владееле со Царството повеќе од два века, воведувајќи ја [[Македонска ренесанса|македонската ренесанса]] во {{римски|9}} век и {{римски|10}} век.
 
== Наводи ==