Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик using AWB)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
{{Main|Историја на Данска}}
 
Пред населувањето на скандинавците, Данска била населена со [[Келти]]те. Најстарото данско писмо потекнува од околу [[7 век]] кога настанала и нова рунска [[азбука]]. Најстариот град [[Риба(град)|Рибе]], датира од [[810]] година. Се до [[11 век]], Данците биле познати како [[Викинзи]] заедно со Норвежаните и Швеѓаните, кои во тоа време колонизирале, напаѓале и тргувале со многу делови од Европа. Многу иследувачи тврдат дека токму [[Викинзи]]те се оние кои за прв патпрвпат пристигнале до [[Америка]] и дека всушност тие први ја откриле, патувајќи преку [[Скандинавија]] до [[Исланд]] преку [[Гренланд]] до [[Америка]]. Во различно време, Данска владееле со големи делови на [[Англија]] и [[Ирска]], [[Норвешка]], [[Шведска]], [[Финска]], [[Исланд]] и [[Франција]], делови од [[Нормандија]] и Девствените Острови, делови од [[Балтичко Море|Балтичкото Море]], на пример Естонија и Латвија, и денешна [[Германија]]. Сојузот со норвешка бил раскинат во [[1814]] година кога [[Норвешка]] влегла во сојуз со [[Шведска]], кој траел до [[1905]] година.
 
=== Уставна монархија (1849–денес) ===