Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 2001“

Одземени 35 бајти ,  пред 10 месеци
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2), втор пат → вторпат using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2), втор пат → вторпат using AWB)
}}
 
'''Евровизија 2001''' беше 46-тoто издание на Евровизија, кое се оддржа во [[Копенхаген]], [[Данска]],
 
после победата на [[:en:Olsen_BrothersOlsen Brothers|Olsen Brothers]]  во [[Стокхолм|Стокхолм, Шведска]] на [[Евровизија 2000]] со песната [[:en:Fly_on_the_Wings_of_LoveFly on the Wings of Love|Fly on the Wings of Love]]. Ова беше втор патвторпат [[Данска]] да биде домаќин на натпреварот, после [[Евровизија 1964]] , 37 години претходно. Вкупно 23 земји учествуваа на натпреварот, кој беше оддржан на 12 мај 2001. Арена- домаќин на натпреварот беше [[:en:Parken_StadiumParken Stadium|Parken Stadium]], односно најголемата арена во која некогаш била оддржана [[Евровизија]], до 2019. Вкупно 35000 гледачи го следеле шоуто во живо од арената, што всушност го срушило рекордот од 16000 достигнат претходната година во [[Шведска]].
 
Шоуто го отвориле [[:en:Olsen_BrothersOlsen Brothers|Olsen Brothers]] со мал дел од нивната победничка песна [[:en:Fly_on_the_Wings_of_LoveFly on the Wings of Love|Fly on the Wings of Love]], а потоа следел нивниот последно издадена песна "Walk Right Back" која била тогашен хит во Данска. Водители биле Данската новинарка и ТВ- водителка [[:en:Natasja_Crone_BackNatasja Crone Back|Crone Back]] и познатиот дански актер [[:en:Søren_PilmarkSøren Pilmark|Søren Pilmark]].
 
[[Франција]], [[Грција]] и [[Словенија]] биле големите фаворити за победа , но како што се одвивало гласањето, трката за победа била помеѓу домаќинот [[Данска]] и [[Естонија]]. На натпреварот победи [[Естонија]] која ја претставуваше [[:en:Tanel_PadarTanel Padar|Tanel Padar]], [[:en:Dave_BentonDave Benton|Dave Benton]] и [[:en:Soul_MilitiaSoul Militia|XXL]] со песната [[:en:Everybody_Everybody (Tanel_Padar_and_Dave_Benton_songTanel Padar and Dave Benton song)|Everybody]] напишана од [[:en:Ivar_MustIvar Must|Ivar Must]] и Maian-Anna Karmas, која освои вкупно 198 поени. Земјата- домаќин, [[Данска]], го освои второто место со 177 поени. На третото место беше [[Грција]] со 147 поени, а со тоа и најдобриот пласман на [[Евровизија]] на [[Грција]] дотогаш. [[Франција]] го зазеде четвртото место со 142 поени, а [[Шведска]] со 100 поени го освои петото место.
 
[[:en:Dave_BentonDave Benton|Dave Benton]] кој бил роден и израснат на [[Аруба]], бил првиот црнец, а воедно, на возраст од 50 години и 101 ден за време на победата, и најстариот човек кој победил на [[Евровизија]]. Исто така, тоа беше прв патпрвпат да победи Источно Европска земја, една од [[Балтички држави|Балтичките држави]], како и држава од Екс- [[Советски Сојуз|СССР]].
 
<br />
 
== Локација ==
 
[[Копенхаген]], главниот град на [[Данска]] беше домаќин на 46-тото издание на Евровизија. [[:en:Parken_StadiumParken Stadium|Parken Stadium]] беше избран за место на оддржување на ова издание, фудбалски стадион во областа [[:en:Indre_ØsterbroIndre Østerbro|Indre Østerbro]] [[Копенхаген|Копенхаген, Данска]] , изграден од 1990 до 1992. [[:en:DR_DR (broadcaster)|Данската национална телевизија (DR)]] се соочила со различни проблеми при организацијата на шоуто, како на пример немање доволна средства за организација или барање на соодветно место за оддржување на натпреварот, Трите најголеми градови во [[Данска]]  - [<nowiki/>[[Копенхаген]], [[Орхус]] и [[Оденсе]], испратиле понуди за да го организираат натпреварот. Конечно [[:en:DR_DR (broadcaster)|DR]] го избрала големиот [[:en:Parken_StadiumParken Stadium|фудбалски стадион Parken]] како место за натпреварот, по што компанијата која го оддржувала стадионот се согласила да додаде повлекувачки кров на стадионот. Ова решение направи да [[:en:Parken_StadiumParken Stadium|Parken Stadium]]  биде најголемото место каде некогаш се оддржала [[Евровизија]], но не се покажало како и најуспешно, бидејќи многу од 38000-те илјади гледачи не можеле да ја видат сцената и за многу учесници салата била преголема.
 
=== Формат ===
 
Ждрепката за редот на настапување се случила на 21 ноември 2000.
<br />
 
=== Инциденти ===
Контроверзноста повторно се појави во натпреварот: ТВ-коментаторот на [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] [[:en:Terry_WoganTerry Wogan|Terry Wogan]] постојано даваше критички коментари за домаќините и ги нарекуваше "Doctor Death and the Tooth Fairy/The Little Mermaid" поради нивниот римуван говор. Данците беа толку навредени што БиБиСи беше должна да се извини за коментарите на. [[:en:Terry_WoganTerry Wogan|Wogan]]. Контроверзност исто така ја опкружи и шведската песна [[:en:Listen_to_Your_HeartbeatListen to Your Heartbeat|"Listen To Your Heartbeat"]] кој повеќе пати беше обвинета за плагијат на белгиската песна за [[:en:Eurovision_Song_Contest_1996Eurovision Song Contest 1996|Евровизија 1996]], [[:en:Liefde_is_een_kaartspelLiefde is een kaartspel|"Liefde is een kaartspel"]]. Сепак, [[Европска радиодифузна унија|ЕБУ]] реши предметот да биде предаден на суд, а песната да се натпреварува се’додека судот не одлучи дека е плагијат. Најпрво на ова не се согласија шведските текстописци, од кои еден беше [[:en:Thomas_GThomas G:son|Thomas G:son]], но откако белгиските текстописци и авторската организација САБАМ извршија притисок за правно дејство, беше најдено решение.
<br />
 
== Земји учеснички ==
Поради правилото на испаѓање на [[Европска радиодифузна унија|ЕБУ]], најниско- рангираните земји од годината требаше да ја напуштат следната Евровизија, односно, најниско- рангираните земји од [[Евровизија 2000]] немаа право на учество во 2001, што значеше дека најниско- рангираните земјите од 1999 имаа право за учествуваат на Евровизија 2001. [[Босна и Херцеговина]], [[Грција]], [[Литванија]], [[Полска]], [[Португалија]] и [[Словенија]] повторно зедоа учество, додека [[Австрија]], [[Белгија]], [[Кипар]], [[Финска]], [[Македонија]], [[Романија]] и [[Швајцарија]], 7-те земји со најнизок просек во последните 5 натпревари, беа отфрлени. Ова значеше дека вкупниот број на земји- учеснички е 23.
 
=== Повратни претставници ===
[[:en:Tanel_PadarTanel Padar|Tanel Padar]] беше придружен вокал за [[:en:Eda-Ines_EttiInes Etti|Eda-Ines Etti]] во [[Евровизија 2000|2000]]
 
<br />
|-
|}
 
 
== Табела со резултати ==
Најголемиот број од земјите учеснички користеле гласање на публикана, каде на најгласаните 10 песни им беа доделени 12, 10, 8-1 поени. Во 2001 ЕБУ за прв патпрвпат воведе можност за 50% гласови од публиката и 50% гласови од жирито за државите кои не сакаа 100% гласање на публика.
{| class="wikitable"
! rowspan="25" |Учесници
|}
{{никулец}}
<br />
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Евровизија 2001]]
[[Категорија:Евровизија по години]]