Разлика помеѓу преработките на „ФК Лестер Сити“

Одземени 3 бајти ,  пред 9 месеци
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
Клубот бил основан во 1884 година како ''Лестер Фос'' и се натпреварувал на терен во близина на патот Фос Роуд. Тие подоцна се преселиле на Филберт Стрит во 1891 година и одиграле таму 111 години по ред, пред да го релоцираат бизнисот во близина на Волкерс стадионот во 2002 година.
 
Лестер се приклучил на Фудбалската лига на Англија во 1894 година. Највисокиот ранкинг на клубот во историјата му било завршувањето на второто место во елитата, во тогашната [[Прва Дивизија]] во сезоната 1928-1929 во англискиот фудбал, се до [[Премиер лига на Англија 2015-2016|сезоната 2015-2016]] кога Лестер за прв патпрвпат станал шампион на Англија со освојувањето на [[Премиер лига]]та. Клубот има освоено уште шест наслови во Втора дивизија (пред името на оваа лига да стане Чемпионшип фудбал лига) и една титула во [[Англиска Лига Еден|Лига Еден]]. Тие го имаат освоено [[Лига куп]]от на трипати (клуб со најмногу титули меѓу тимовите кој пак никогаш не триумфирале во [[ФА Куп]]от), и биле финалисти во [[ФА Куп]]от дури четири пати, но никогаш не ја освоиле титулата. Нивните четири порази во финалињата претставуваат рекорд на турнирот рекорд за најголем број порази во финалето без да се има освоено натпреварувањето. Клубот има поминато само една сезона надвор од првите две нивоа на англискиот фудбал.
 
Домашните бои на клубот се темно сини со бели шорцеви, додека кога настапуваат на гостински терен против тимови кој истотака играат во сина опрема, Лестер најчесто настапува во главниот резервен дрес кој е црн со жолто од страните како и натписите на спонзорите и имаат црни шорцеви.
 
== Ривалства ==
Навивачите на Лестер го сметаат тимот на [[ФК Нотингам Форест|Нотингам Форест]] за нивен примарен ривал што се должи на историските социо-економски ривалства меѓу градовите Лестер и [[Нотингам]], од каде што доаѓаат двата клуба. Втори ривали на клубот се [[ФК Дерби Каунти|Дерби Каунти]] со кои тие играат натпревар во таканреченото дерби на Источен Мидландс.
 
И покрај тоа што се со седиште во Западен Мидландс, друг ривал на Лестер во последниве неколку години е [[ФК Ковентри Сити | Ковентри Сити]], кои се базирани на само 24 милји оддалеченост. Натпреварите меѓу двата клуба, станаа познати како M69 дерби, дебивајќи ги името по Автопатот кој ги поврзува двата града.
 
== Играчи ==
 
{{Тимови од Премиер лига}}
 
[[Категорија:Фудбалски клубови од Англија|Лестер]]
[[Категорија:ФК Лестер Сити| ]]