Разлика помеѓу преработките на „ISO 639-5“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
'''ISO 639-5:2008''' „Кодови за претставување на имињата на јазиците-Дел 5: Алфа-3 код за јазични семејства и групи“<ref>[[англиски јазик|англиски]] оригинал: ''"Codes for the representation of names of languages—Part 5: Alpha-3 code for language families and groups"''</ref> е меѓународен [[стандард]] на [[Меѓународна организација за стандардизација|Меѓународната организација за стандардизација]] ('''ISO'''). За неговата разработка е одговорна поткомисијата 2 на техничката комисија 37 на ISO, која прв патпрвпат го објавила на [[15 мај]] [[2008]]. Стандардот е дел од низата стандарди [[ISO 639]].
 
==Збирни кодови{{котва|Техничка содржина}}==
== Надворешни врски ==
*[http://www.loc.gov/standards/iso639-5/id.php Кодовите од ISO 639-5 подредени по по назнаки] {{en}}
 
 
{{ISO 639-Подножје}}