Разлика помеѓу преработките на „Бакарно време“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Бакарно доба на Бакарно време презапишувајќи врз пренасочување)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
{{Трипериоден систем}}
'''Бакарно време''', '''бакарна доба''' или '''енеолит''' — историско раздобје кое го опфаќа периодот од 4.500 до 2000 г. п.н.е.
 
Првите сознанија за овој период, археолошките ископувања и истражувања во [[Република Македонија]], биле извршени пред повеќе од педесетина години. Тогаш за прв патпрвпат е констатирана [[енеолитска населба|енеолитската населба]] на Скопското Кале, неколкуте во Пелагонија, како: Шуплевец, Бакарно Гумно, Црнобуки, Висок Рид, Горни Висои, Крушеанска Чука, Тумба-Карамани. Во охридско-преспанскиот регион се регистрирани две населби: Устие на Дрим и "[[Црквени Ливади]]". Во поново време во кумановско, констатирана е енеолитска населба на Костоперска Карпа, "Жеглиговски Камен", во скопско "Врањак", во делчевско "Градиште" кај с. Град, а во кочанско "[[Пилаво]]".
 
Археолозите се согласни регионалната културна група во Македонија да ја наречат Шуплевец-Бакарно Гумно, која што хронолошки се вклопува во пошироки територијални рамки, во културниот комплекс Бубањ-Салкуца-Криводол.
 
За енеолитот во Македонија објавени се повеќе статии во наши и странски стручни списанија, а основните податоци може да се добијат од Археолошката карта на Македонија бр. 1 и бр. 2.
 
 
{{археологија-никулец}}