Разлика помеѓу преработките на „Фудбалска репрезентација на Полска“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (4) using AWB
с (→‎Моментален состав: Македонизација на единиците, replaced: Севилја → Севиља (2) using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (4) using AWB)
| Најголема победа = {{fb|Полска}} 10–0 {{fb-rt|Сан Марино}}<br />([[Келце]], [[Полска]]; 1 април 2009)
| Најлош пораз = {{fb|Данска}} 8–0 {{fb-rt|Полска}}<br />([[Копенхаген]], [[Данска]]; 26 јуни 1948)
| Број на учества = 7 (прв патпрвпат во [[1938 ФИФА Светско Првенство|1938]])
| СП прв патпрвпат=
| Најдобар резултат= трето место [[1974 ФИФА Светско Првенство|1974]], [[1982 ФИФА Светско Првенство|1982]]
| Регионално првенство= [[Европско првенство во фудбал|Европско првенство]]
| Број на учества (регионално) = 3
| Регионално прв патпрвпат = во [[Европско првенство во фудбал 2008|2008]]
| Најдобар резултат (регионално) = Четвртфинале, [[Европско првенство во фудбал 2016|2016]]
}}
 
'''Фудбалската репрезентација на Полска''' ја претставува [[Полска]] на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на ''[[Фудбалска асоцијација на Полска|фудбалската асоцијација на Полска]]''. Својот најголем успех полската репрезентација го остварила на [[Светско првенство во фудбал 1974|Светското првенство во 1974]] и [[Светско првенство во фудбал 1982|Светското првенство во 1982]] кога го освоиле бронзениот медал. На [[Летни олимписки игри|Олимписките игри]] Полска освоила три медали: златна во 1972, и две сребрени во 1976 и 1992. На [[Европско првенство во фудбал|Европските првенства]] Полска учествувала два пати, прв патпрвпат во [[Европско првенство во фудбал 2008|2008]] и во својте два настапи не успеала да ја помине групната фаза.
[[Податотека:Stadion Narodowy w Warszawie 20120422.jpg|thumb|250px|[[Национален стадион (Варшава)|Национален стадион]]]]
== Историја ==