Разлика помеѓу преработките на „1251“

Одземени 3 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Европа: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (3) using AWB
с (Правилно форматирање со почетна црта, replaced: ) била година → ) — година using AWB)
с (→‎Европа: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (3) using AWB)
* [[Берлин]] ги добива своите градски права.
* [[Отокар II (Бохемија)|Отокар]] е избран [[Владетели на Австрија|Војвода од Австрија]].
* За прв патпрвпат се споменува градот [[Фалкенберг/Елстер]].
* За прв патпрвпат се споменува градот [[Минхенбернсдорф]].
* За прв патпрвпат се споменува градот [[Пјарну]].
* Бил основан цистерцијански манастир во [[Бад Берка]].
* [[Витшток]] ги добива своите градски права.