Разлика помеѓу преработките на „Љубомир Фрчкоски“

Додадени 56 бајти ,  пред 1 година
с
Додадена категорија using AWB
(Одбиена последната промена (од 77.29.126.249) и ја поврати преработката 3736546 на Bjankuloski06)
с (Додадена категорија using AWB)
|image = Frcko.jpg
|imagesize = 250px
|office = [[Министер за внатрешни работи на Република Македонија|Министер за внатрешни работи ]]
|president1 = [[Бранко Црвенковски]]
|deputy1 =
|predecessor1 = [[Јордан Мијалков]]
|successor1 = [[Томислав Чокревски]]
|office2 = [[Министер за надворешни работи на Република Македонија|Министер за надворешни работи ]]
|term_start2 = [[23 февруари]] [[1996]]
|term_end2 = [[29 мај]] [[1997]]
|website =
}}
'''Љубомир Данаилов Фрчкоски''', (роден на [[2 декември]] [[1957]] во [[Скопје]]), е македонски политичар. Фрчкоски е професор по [[меѓународно право]], меѓународни односи и Современи политички теории на [[Правен факултет „Јустинијан I“|Правниот факултет во Скопје]], [[Универзитет Св. Кирил и Методиј]]- [[Скопје]], [[Република Македонија]].
 
Љубомир Фрчкоски дипломирал на Правниот факултет во Скопје во [[1981]]. Во [[1986]] година магистрирал на Универзитетот Св. Кирил и Методиј, а со титулата [[доктор на науки]] се стекнал на Универзитетот „Едвард Кардељ“ во [[Љубљана]] во [[1989]] година.
Во периодот од 1991 до 1997 година бил министер во владата на [[Бранко Црвенковски]]. Така, до [[1992]] година бил министер без ресор, од [[1992]] до [[1996]] бил [[Министер за внатрешни работи на Република Македонија|Министер за внатрешни работи]], од [[1996]] до [[1997]] година [[Министер за надворешни работи на Република Македонија|Министер за надворешни работи]].
 
Од [[2000]] до [[2001]] година, Фрчкоски бил именуван на функцијата извршен директор на [[Фондацијата за стратегиски истражувања]] [[Киро Глигоров]]. Освен ова, тој бил и Советник на Претседателот на Република Македонија за уставни прашања и прашања од областа на човековите права од [[2000]] година, како и кандидат на [[СДСМ]] за [[Претседател на Република Македонија]] на изборите одржани на [[22 март]] [[2009]].<ref>http://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2009/01/090127_sdsm_frcko.shtml</ref>
 
== Научно-истражувачка дејност ==
 
Фрчкоски бил еден од експертите вклучени во подготовката на [[Уставот на Република Македонија]] од [[17 ноември]] [[1991]], како и на амандманите на Уставот од [[2001]] година. Од [[1994]] година, тој бил член на IFRI, Францускиот Институт за меѓународни односи.
 
Фрчкоски бил еден од експертите вклучени во подготовката на [[Уставот на Република Македонија]] од [[17 ноември]] [[1991]], како и на амандманите на Уставот од [[2001]] година. Од [[1994]] година, тој бил член на IFRI, Францускиот Институт за меѓународни односи.
 
Фрчкоски, исто така е член на Асоцијацијата за меѓународно право- Скопје и. поранешен генерален секретар на Форумот за човекови права. Во 2002 година, бил избран за член на ECRI при [[Советот на Европа]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Фрчкоски, Љубомир}}
[[Категорија:Македонски правници]]
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:Професори од Македонија]]
[[Категорија:Луѓе од Скопје]]
[[Категорија:Луѓе од Скопје]]
[[Категорија:Состав на Владата на Република Македонија од 1991]]
[[Категорија:Министри за надворешни работи на Македонија]]
[[Категорија:Политичари од СДСМ]]
[[Категорија:Апсолвенти на универзитетот Св. Кирил и Методиј]]