Фриц Ланг: Разлика помеѓу преработките

Додадени 34 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Додадена категорија using AWB
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Додадена категорија using AWB)
'''Фридрих Кристијан Антон „Фриц“ Ланг''' (роден на 5 декември 1890 - починал на 2 август 1976) - австриски, германски и американски [[режисер]], [[сценарист]] и повремен [[филмски продуцент]] и [[глумец]].
 
Едни од неговите најпознати филмови се иновативниот и футуристички [[Метрополис (филм)|Метрополис]] (1927) и подеднакво влијателниот [[М (филм од 1931)|М]] (1931), предвесник на [[Филмфилм ноар|филм ноарот]]от кој го снимил пред да се пресели во САД.
 
[[Категорија:Режисери]][[Категорија:Германски режисери]][[Категорија:Германци по занимање]]
[[Категорија:Германски режисери]]
[[Категорија:Германци по занимање]]
[[Категорија:Луѓе од Виена]]