Џон Далтон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 75 бајти ,  пред 2 години
с
Додадена категорија using AWB
сНема опис на уредувањето
с (Додадена категорија using AWB)
}}
 
'''[[Џон Далтон]]''' ({{роден во|Иглсфилд}}, {{роден на|6|септември|1766}} - {{починал на|27|јули|1844}}), [[Англија|англиски]] [[хемичар]] и [[физичар]], еден од основачите на атомската теорија на [[материја]]та, што прв ја постави врз [[експеримент]]ална основа. Своето сфаќање го изнесе во делото „''Нов систем на филозофијата и на хемијата''“, каде го објасни Прустовиот закон на постојани пропорции и го постави законот за зголемени пропорции. Прв ги одредуваше [[атомска маса|атомските тежини]] на [[хемиски елемент]]и. Ги испитуваше основите на [[гас]]овите, го постави законот за парцијалните притисоци и се занимаваше со [[метеорологија]]. Бидејќи страдаше од слепило за боја, ја проучуваше и таа [[аномалија]], која според него е наречена [[далтонизам]].
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Далтон, Џон}}
[[Категорија:Англиски хемичари]]
[[Категорија:Родени во 1766 година]]
[[Категорија:Починати во 1844 година]]
[[Категорија:Добитници на Кралскиот медал]]