Хелен Келер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 66 бајти ,  пред 2 години
с
Додадена категорија using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Додадена категорија using AWB)
== Јавна активност ==
 
Веќе позната по својата голема волја, Хелен Келер стана светски познат говорник и автор. Борбата против сетилните хендикепи стана нејзина животна мисија. Во 1915 ја основа “[[Хелен Келер Интернационала|Хелен Келер Интернационалата]]та”, непрофитна организација за спречување на слепилото. Заедно со Ен Саливан посети 39 земји ширум светот.
 
Келер не беше позната само поради борбата против хендикепите. Таа беше член на [[Социјалистичка партија на Америка|Социјалистичката партија на Америка]] и активно учествуваше во кампањите и пишуваше во прилог на работничката класа од 1909 до 1921. Го поддржуваше кандидатот за претседател на САД на Социјалистичката партија, [[Јуџин Дебс]], при сите негови претседателски кампањи од тој период. Исто така, во 1912 стана член на “Интернационалните работници на светот”, радикален американски [[синдикат]].
 
Во [[1920]] беше една од основачите на [[Американска унија за граѓански слободи|Американската унија за граѓански слободи]].
 
== Подоцнежен живот ==
Умре на 1 јуни 1968 на 87-годишна возраст.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Келер}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Келер}}
[[Категорија:Американски писатели]]
[[Категорија:Добитници на Претседателскиот медал на слободата]]