Разлика помеѓу преработките на „Харлоу Шепли“

Додадени 145 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Додадена категорија using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Додадена категорија using AWB)
|signature =
}}
'''Харлоу Шепли''' ({{роден на|2|ноември|1885}} - {{починал на|20|октомври|1972}}) — американски астроном
 
Шепли бил директор на опсерваторијата „Хејл“ на [[Универзитет Харвард|Универзитетот Харвард]] во [[САД]] од 1921 до 1952 година. Тој го сменил нашето сфаќање за [[галаксија]]та, покажувајќи дека Сонцето кружи околу централното јадро оддалечено 30,000 [[светлосни години]].
 
{{САД-биог-никулец}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Шепли}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Шепли}}
[[Категорија:Американски астрономи]]
[[Категорија:Добитници на Златниот медал од Кралското астрономско друштво]]