Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Линч“

Додадени 78 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Јазична исправка using AWB)
 
За време на долгата кариера, Линч развил конзистентен пристап кон приказната и визуелниот стил и станал препознатлив за светската публика. Иако неговите филмови не се блокбастери, тој е постојан фаворит меѓу филмските критичари и околу него веќе е изграден [[култ]].
 
 
{{САД-биог-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Линч, Дејвид}}
{{clear}}
 
{{Филмови на Дејвид Линч}}
 
{{DEFAULTSORT:Линч, Дејвид}}
[[Категорија:Американски режисери]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Офицери на Легијата на честа]]