Роберт Опенхајмер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 75 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Јазична исправка using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:JROppenheimer-LosAlamos.jpg|thumb|right|Роберт Опенхајмер.]]
'''Роберт Опенхајмер''' ([[анг.]] ''Robert Oppenheimer''; {{роден на|22|април|1904}} - {{починал на|18|февруари|1967}}) — [[Северна Америка|северноамерикански]] [[Физика|физичар]], професор на [[Универзитет во Калифорнија|Универзитетот во Калифорнија]] (до [[1942]]). Повеќе години се занимавал со [[експеримент]]и и имал повеќе пронајдоци на полето на [[Атомска физика|атомската физика]]. Негов пронајдок е [[Опенхајмер-Филипсова реакција|Опенхајмер-Филипсовата реакција]].
 
На покана на Министерството за одбрана на [[САД]] го напушта универзитетот (1942) и зема водечка улога во решавањето на проблемите на создавањето на првата [[атомска бомба]]. До [[1945]] година бил директор на лабораторијата за изградба на атомска бомба во [[Лос Аламос]], кога Министерството за одбрана му доверило да работи на проектот за примена на атомската енергија во воени цели.
 
Од [[1953]], под сомнение дека одржува врски со [[Комунизам|комунистите]], оневозможена му е понатамошна работа на атомските пронајдоци во САД, затоа што бил противник на произведување на [[Водородна бомба|водородни бомби]] и се залагал за користење [[нуклеарна енергија]] во миротворни цели. Рехабилитиран е во [[1963]] година.
 
 
{{Никулец за биографија}}
[[Категорија:Учесници во проектот „Менхетн“]]
[[Категорија:Членови на Американското филозофско друштво]]
[[Категорија:Офицери на Легијата на честа]]