Разлика помеѓу преработките на „Лех Валенса“

Додадени 114 бајти ,  пред 9 месеци
с
Јазична исправка using AWB
с (Јазична исправка using AWB)
| term_end = 22 декември 1995
| primeminister = [[Тадеуш Мазовјецки]], [[Јан Криштоф Бјелицки]], [[Јан Олшевски]], [[Валдемар Павлак]], [[Хана Сучоцка]], [[Јозеф Олекси]]
| predecessor = [[Војчех Јарузелски]] (во земјата)</br /> [[Ришард Качоровски]] (гво прогонство)
| successor = [[Александар Квашневски]]
| order2 = Прв [[Солидарност|водач на Солидарност]]
 
{{Нормативна контрола}}
{{DEFAULTSORT:Валенса, Лех}}
 
{{DEFAULTSORT:Валенса, Лех}}
[[Категорија:Полски политичари]]
[[Категорија:Претседатели на Полска]]
[[Категорија:Полски нобеловци]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Добитници на Големиот крст на Легијата на честа]]