Разлика помеѓу преработките на „Милунка Савиќ“

Додадени 80 бајти ,  пред 4 месеци
с
Јазична исправка using AWB
с (Јазична исправка using AWB)
 
==Воена кариера==
[[File:MilunkaSavic.jpg|thumb|left|140px|]]Савиќ била родена во 1888 година, во селото Копривница,<ref name=vozdovac /> во близина на [[Рашка]], во [[Србија]]. Во 1913 година, нејзиниот брат доби повик за мобилизација за [[Втората балканска војна]]. Таа избра да оди на негово место - сечејќи си ја косата, облекувајќи машка облека и приклучувајќи се на српската армија.<ref name=srpsko/> Таа брзо го доби својот прв медал и била унапредена во заповедник во [[Битка кај Брегалница|Битката кај Брегалница]]. Ангажирана во битка, таа била ранета и за време на нејзиното оправување од своитеите повреди во болницата, нејзиниот вистински пол бил откриен, многу на изненадување на присутните лекари.<ref name=srpsko/>
 
Магазинот ''Mental Floss'' ги опиша реперкусиите:
 
{{цитат|"Савиќ била повикана пред управникот. Тие не сакале да ја казнат, бидејќи таа се покажа како вреден и многу компетентен војник. Војското распоредување кое резултираше со нејзиниот пол да биде откриен беше нејзиниот десет. Но, ниту беше погодно една млада жена да биде во борба. Таа добила понудена за трансфер во поделбата за медицински сестри. Савиќ застанала и инсистирала дека таа само сака да се бори за својата земја како борец. Офицерот рече дека ќе размисли и ќе и го даде својот одговор следниот ден. Сеуште стоејќи, Савиќ одговори: "Јас ќе чекам." Се вели дека тој само ја остави да стои еден час пред да се согласи да ја испрати назад во пешадијата."<ref name="mentalfloss">{{cite web|url=http://www.mentalfloss.com/article/52603/5-fiercest-one-liners-history?utm_source=article&utm_medium=website&utm_campaign=nrelate|title=5 of the Fiercest One-Liners in History &#124; Mental Floss|publisher=mentalfloss.com|accessdate=2014-04-30}}</ref>}}
[[Категорија:Жени во војна]]
[[Категорија:Срби од Првата светска војна]]
[[Категорија:Добитници на Легијата на честа]]