Разлика помеѓу преработките на „Евдокија Рачкевич“

с
Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB)
 
==Ран живот и предвоена кариера==
Рачкевич е родена на 22 декември 1907 во тогашното село Наднестријанскоје во Руската империјаИмперија, сега лоцирано во денешна Украина. Во 1919 дипломирала на парохија во нејзиното родно место. Во 1922 работи како чувар на граничната полиција Каменец-Подилски, каде останува додека да стане член на [[Комунистичка партија на Советскиот Сојуз|Комунистичката партија]] во 1926, кога е преместена да работи како организатор на област во Каменец-Подилски. Во 1928 дипломира на едногодишното правно училиште во Киев пред да работи како судија две години, по што почнува да работи како асистент на регионалниот обвинител во [[Житомир]]. Во 1931 се мажи за Павел Рачкевич, комесарот на 3-тиот Коњанишки полк на Првата Краснокаческа дивизија. Во 1932 се пријавува во Црвената Армија, каде е назначена да работи како политички инструктор во Краснозакачката дивизија. Во 1934 година се запишува на [[Ленинската воено-политичка академија]]; во 1937 станува првата жена што дипломира на Академијата, по што започнува да предава во Ленинградското училиште за воена комуникација.<ref>{{Cite web|url=http://letunij.narod.ru/Komissar1.html|title=Рачкевич Евдокия Яковлевна (1907-1975)|website=letunij.narod.ru|access-date=2018-04-02}}</ref><ref name=":1">{{Cite web|url=http://old.superstyle.ru/22dec2014/evdokiya_rachkevich|title=Женский журнал Суперстиль: Евдокия Рачкевич. "Мамочка" ночных ведьм|website=old.superstyle.ru|access-date=2018-04-02}}</ref>
 
==Втора светска војна==
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Рачкевич, Евдокија}}
[[Категорија:Родени во 1907 година]]