Антанта: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
→‎Руската Империја: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎Руската Империја: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB
Ред 21:
Втората француска империја стапила во [[војна]] со [[Прусија]] и нејзините сојузници,а новоформираната Француска република била срамно поразена во [[Француско-пруска војна|Француско-пруската војна]], а по војната со [[Примирје во Франкфурт|примирјето во Франфурт]] [[Франција]] била должна да и ги отстапи на Германија индустриските предели [[Алзас]] и [[Лорењ]] коишто биле додадени во новосоздадената германска држава. Кај [[Франција]] се јавило ривалство спрема [[Германија]] и таа имала желба да ги врати своите територии назад.
 
== Руската империјаИмперија ==
[[Податотека:Triple Entente.jpg|thumb|200px|Руски постер од [[1914]]. Горниот запис ''СОГЛАСIЕ'' значи согласност. Несигурната [[Британија]] (десно) и [[Маријана]] (лево) којашто е свртена кон мајка Русија којашто ги предводи во претстојната војна.]]
Кон крајот на 19 век во [[Европа]] [[Русија]] била најголема држава од шесте најмоќни, но и економски најзаостаната.