Разлика помеѓу преработките на „Кримско Ханство“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја (2) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB)
'''Кримско Ханство''' — држава на [[Кримски Татари|Кримските Татари]] која постоела во периодот од [[1449]] до [[1783]] година.
 
Државата била основана од страна на [[Бату хан]] - внук на [[Џингис Кан]]. Земјата се простирала на [[Кримски полуостров|Кримскиот полуостров]], териториите помеѓу [[Дунав]], Днепар и голем дел од денешниот [[Краснодарски крај]] на [[Русија]]. Од [[1478]] година официјално станала вазална држава на [[Отоманското Царство]] до потпишувањето на [[Ќучуккајнарџиски договор|Ќучуккајнарџискиот договор]] во [[1774]] година, кога добила фиктивна независност. Во [[1783]] година била анексирана од [[Руската империјаИмперија]].
 
Во времето по смртта на Хаџи Гирај, земјата била воведена во граѓанска војна од страна на неговите синови кои се бореле за власта. Ова најмногу го искористиле османлиските власти кои го поставиле [[Менгли Гирај]] за хан. Неговата ќерка [[Ајше Хафса султан]] подоцна била омажена за [[Селим I]]. Во 1475 година, [[Османлии]]те на чело со [[Гедик Ахмед паша]] го освоиле грчкото кнежество Теодоро како и џеновските колонии, по кое земјата во тоа време станала протекторат на империјата.