Народништво: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја (2) using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја (2) using AWB)
'''Народњаштво''' е идеолошка доктрина и социо-политички движење на интелектуалци во [[Руската империјаИмперија]] во втората половина на 19 век и во почетокот на 20 век. Неговите приврзаници развиваат национален модел за некапиталистички општествен развој, што постепено се прилагодува на условите се повеќе модернизирана економија.
 
Како систем од идеи народњаштвото е карактеристика на земји со претежно аграрна економија во периодот на транзиција кон индустријализација ([[Полска]], голем дел од [[Руската империјаИмперија]], [[Украина]], Прибалтичките земји, [[Кавказ]]). Истражувачите го прифаќаат народњаштвото како еден вид на утописки социјализам, комбиниран со проект за реформи на социо-економската и политичката сфера на општествениот живот и односи <ref>Von Laue, Theodore H. "The Fate of Capitalism in Russia: The Narodnik Version," American Slavic and Easy European Review,13, no. 1 (1954): 11-28.</ref>.
 
Во народњаштвото движење во Русија се обликуваат четири главни фракции (струи) - конзервативна, либерално-револуционерна, социо-револуционерна и анархистичка.
{{наводи}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Анархизам| Народњаштво]]
[[Категорија:Левичарски политички теории]]