Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја (3) using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја (3) using AWB)
}}
{{Османлиско-руски војни}}
'''Руско-турската војна''' ([[1806]]—[[1812]]) се водела помеѓу [[Руската империјаИмперија]] и [[Османлиското Царство]]. Војната ја започнала Османлиското Царство, која сакала да ги заземе [[Молдавија]] и [[Влашка]]. Оваа војна е дел од т.н. [[Наполеонски војни]]. Војната завршила со потпишување на [[Букурешки договор (1812)|договор]] во [[Букурешт]] на [[8 мај]] [[1812]] година, според кој, [[Бесарабија]] (источната половина од Молдавија) била припоена кон Руската империјаИмперија, реката Прут станала нова западна граница на Руската империјаИмперија. Исто така Русија се здобива со право на трговија по реката [[Дунав]].
 
== Позадина ==