Руско-јапонска војна: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја using AWB)
|territory=
|result=Јапонска победа; [[Договор од Портсмут]]
|combatant1={{flagicon|Russia}} [[Руска империјаИмперија]]
{{flagicon|Montenegro|1876}} [[Кнежество Црна Гора]]
|combatant2={{flagicon|Empire of Japan}} [[Јапонска империја]]
 
== Тек на војната ==
Откако Русија го зела под закуп стратегискиот [[Порт Артур]] (денешен Лишун, [[Кина]]) и се проширила во [[Манџурија]], се соочила со силата на Јапонија во пораст. Кога Русија се откажала од нејзиниот договор со Јапонија да ги повлече нејзините трупи од Манџурија, јапонската флота ја нападнала руската ескадра во Порт Артур и почнала да го опседнува градот во февруари 1904 година. Јапонските копнени сили ја отсекле руската армија од помошта од Порт Артур и ја потиснала назад кон Мукден (денешен [[Шенјанг]]). Засилената руска армија презела офанзива во октомври, но слабото воено раководење го отапило нејзиниот успех. По долгата јапонска опсада на Порт Артур во јануари 1905 година корумпираниот руски командант го предал гарнизонот без да се консултира со неговите офицери, и покрај доволните резерви и муниција за неговата продолжена одбрана. Тешките борби околу Мукден завршиле во март 1905 година со повлекувањето на руските трупи под команда на Алексеј Куропаткин. Одлучната поморска [[Битка кај Цушима]] им ја дала на Јапонците улогата на диктирање на условите, а Русите ги довеле на мировната маса.
 
== Последици ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Судири во 1904 година]]
[[Категорија:Судири во 1905 година]]