Разлика помеѓу преработките на „Кралство Грција“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Руска империја → Руска Империја using AWB)
|title_leader = [[Монарх]]
}}
'''Кралство Грција''' ([[грчки]]: ''Βασίλειον τῆς Ἑλλάδος, Vasílion TIS Elládos'') било основано [[1832]] година по Лондонска конференција предводена од страна на Големите сили ([[Обединетото Кралство]], [[Франција]] и [[Руска империјаИмперија|Руската Империја]]). Меѓународно земјата била призната од договорот во [[Цариград]], каде била прогласена и обезбедена целосна независност од [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]]. Независноста била означена со т.н. [[Грчка војна за независност]]. Во [[1924]] година била укината монархијата во земјата и прогласена [[Втора Грчка република]]. Кралството повторно било обновено во [[1935]] година, а траело до [[1974]] година кога пак била создадена [[Третата Грчка република]], каква што е и денес.
 
== Грчки кралеви (монарси) ==