Разлика помеѓу преработките на „Вајмарска Република“

с
Јазична исправка, replaced: Германска Империја → Германско Царство using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Германска Империја → Германско Царство using AWB)
|year_end = 1933
|date_end = 23 март
|p1 = Германско Царство
|p1 = Германска Империја
|flag_p1 = Flag of the German Empire.svg
|s1 = Нацистичка Германија
}}
 
'''Вајмарска Република''' ([[германски]]: Weimarer Republik) или официјално '''Германски Рајх''' (Deutsches Reich) се нарекува [[Германија]] во периодот од [[1919]] до [[1933]] год. Овој период е познат како Вајмарски период. Името го добила по градот [[Вајмар]], каде што се оддржал национален собир за донесување на нов [[устав]] (којшто стапил насила од [[11 август]] [[1919]] г.) за Германија по поразот во [[Прва светска војна|Првата светска војна]].
 
Сепак во овој период официјалното име на државата било „Германски Рајх“, а името „Вајмарска Република“ е употребувано само од историчарите денес. Вајмарската Република била создадена во февруари 1919, а престанала да постои со доаѓањето на [[Адолф Хитлер]] на власт во март [[1933]], кога [[Германија]] била позната како [[Трет Рајх|Третиот Рајх]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Вајмарска Република| ]]
[[Категорија:Поранешни држави во Европа]]