Разлика помеѓу преработките на „Адолф Ајхман“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Германска империја → Германско Царство using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Германска империја → Германско Царство using AWB)
|birth_date = {{Birth date|1906|3|19|mf=y}}
|death_date = {{death date and age|1962|5|31|1906|3|19|mf=y}}
|birth_place = [[Золинген]], [[ГерманскаГерманско империјаЦарство]]
|death_place = [[Рамла]], [[Израел]]
|image = [[Податотека:Adolf Eichmann.jpg]]
'''Адолф Ајхман''' (19 март 1906 – 31 мај 1962) бил нацистички офицер од [[Гестапо]] и еден од главните организатори на [[Холокауст]]от.
 
Ајхман бил задолжен за координација на планот за истребување на милиони луѓе во времето на [[Втората светска војна]], посебно Евреи. Освен тоа, тој ја организирал депортацијата на Евреите во логорите, а поради ова често пати бил познат како Главен егзекутор на Третиот Рајх.
 
== Операција Гарибалди ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ајхман}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ајхман}}
[[Категорија:Антисемитизам]]
[[Категорија:Германски националсоцијалисти]]