Разлика помеѓу преработките на „Договор од Берлин (1878)“

с
→‎Учесници: Јазична исправка, replaced: Германската Империја → Германското Царство using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Отоманска Империја → Отоманско Царство (2) using AWB)
с (→‎Учесници: Јазична исправка, replaced: Германската Империја → Германското Царство using AWB)
 
== Учесници ==
На конгресот учествувале претставници од [[Британска империја|Британската империја]], [[Австро-Унгарија]], [[Француска Трета Република|Француската Трета Република]], [[Германска Империја|ГерманскатаГерманското ИмперијаЦарство]], [[Руска Империја|Руската Империја]] и [[Отоманска Имеприја|Отоманското Царство]]. Делегати од [[Грчко Кралство|Грчкото Кралство]], [[Романско Кралство|Романското Кралство]], [[Србија]] и [[Црна Гора]] биле присутни на конгресните сесии во кои се расправало за нивните држави, но тие не биле членови на конгресот.
 
=== Делегати ===