Џон Хершел: Разлика помеѓу преработките

Додадени 118 бајти ,  пред 2 години
с
Додадена категорија using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Додадена категорија using AWB)
|publisher= [[University of Edinburgh]]
|url=http://www.nahste.ac.uk/isaar/GB_0237_NAHSTE_P0327.html
}}</ref> — [[англиски]] [[математичар]], астроном, хемичар и експериментален фотограф/пронаоѓач. Исто така дал значаен придонес во ботаниката. Бил син на астрономот [[Вилијам Хершел]].
 
Џон Хершел прв го вовел јулијанскиот ден во астрономијата. Дал имиња за 7 [[Сатурнови сателити]] и 4 [[Уранови сателити]]. Имал многу придонеси на полето на фотографијата.
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Хершел, Џон}}
[[Категорија:Англиски астрономи]]
[[Категорија:Членови на Кралското друштво]]
[[Категорија:Членови на Кралската шведска академија на науките]]
[[Категорија:Добитници на прускиот Орден за заслуги (граѓански)]]