Разлика помеѓу преработките на „Сергеј Прокофјев“

Додадени 85 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Творештво: Додадена категорија using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎Творештво: Додадена категорија using AWB)
 
== Творештво ==
Дел од неговото творештво се делата:
 
* „[[Балетски суити]]“
* „[[Приказна за камениот цвет]]“
 
За младите компонирал доста занимливи и духовити музички приказни, како што се „[[Петја и волкот]]“, во кој животните се претставени со различни инструменти. Освен тоа напишал и 7 симфонии, межу кои се истакнува делото „[[класична симфонија]]“, напишал исто така и: 5 [[клавирски концерти]], 2 виолиниски концерта, скерцо за 2 [[фагот]]а.
 
Неговиот опус ги опфаќа и следните опери:
 
{{Нормативна контрола}}
{{DEFAULTSORT:Прокофјев, Сергеј}}
 
{{DEFAULTSORT:Прокофјев, Сергеј}}
[[Категорија:Руски композитори]]
[[Категорија:Руски пијанисти]]
[[Категорија:Родени во 1891 година]]
[[Категорија:Починати во 1953 година]]
[[Категорија:Добитници на Сталиновата награда]]