Разлика помеѓу преработките на „Полноќно сонце“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Северен пол → Северен Пол using AWB
с (→‎Часовни појаси и летно сметање на времето: Стилска исправка, replaced: временски зони → часовни појаси, Временски зони → Ча using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Северен пол → Северен Пол using AWB)
Спротивниот феномен, поларната ноќ, се случува во зима кога сонцето останува под [[хоризонт]]от во текот на целиот ден.
 
Затоа што Земјината оска е наведната кон [[еклипса]]та за приближно 23 степени 27 минути, сонцето не заоѓа на големи географски ширини во летно време (локално лето). Времетраењето на полноќното сонце се зголемува од еден ден за време на летната [[рамноденица]] на [[Северен поларенПоларен круг|поларниот круг]] до приближно (поради прекршување на светлината) шест месеци на половите. Во екстремните географски ширини вообичаено го нарекуваат '''поларен ден'''. Времетраењето кога сонцето е над хоризонтот се разликува од неколку дена на Арктикот и Антарктикот до 186 дена на [[Географски пол|географските полови]].
 
На самите полови сонцето изгрева и заоѓа само по еднаш годишно. За шесте месеци кога сонцето е над хоризонтот на половите, тоа во текот на денот постојано се движи околу хоризонтот, достигнувајќи го најголемиот круг на небото при летната рамноденица.