Разлика помеѓу преработките на „Правило на десна рака“

Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
→‎Примена: Јазична исправка, replaced: северен пол → Северен Пол using AWB
с (Јазична исправка, replaced: северниот пол → Северниот Пол (2) using AWB)
с (→‎Примена: Јазична исправка, replaced: северен пол → Северен Пол using AWB)
=== Примена ===
 
# [[Електрична струја]] поминува низ [[соленоид]], што резултира со магнетно поле. Кога ќе ја завиткате десната рака околу соленоид со прстите во насока на конвенционалната струја, палецот покажува во насока на магнетниот северенСеверен полПол.
# Електрична струја поминува низ права жица. Фаќањето на жицата го покажува палецот во насока на конвенционалната струја (од позитивно на негативно), додека прстите укажуваат во правец на линиите на магнетниот тек. Насоката на магнетното поле (спротивно од стрелките на часовникот наместо стрелките на часовникот кога се гледа од врвот на палецот) е резултат на оваа конвенција, а не физички феномен. Палецот посочува кон насоката на струјата и прсти посочуваат кон насоката на магнетните силови линии.