Магнетен пол: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: северен пол → Северен Пол using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: јужниот пол → Јужниот Пол using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: северен пол → Северен Пол using AWB)
----
 
'''Магнетните полови''' се половите на еден магнет. Тие се определени според магнетините полиња што се наоѓаат во близина на оските на [[земјина ротација|ротација]] на [[Земја]]та. Северниот магнетен пол се наоѓа на [[јужен пол|Јужниот Пол]] на Земјата, додека пак јужниот магнетен пол се наоѓа на [[северенСеверен полПол|Северниот Пол]] на земјата.
 
{{Нормативна контрола}}