Географски координатен систем: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Прва и втора димензија, географска широчина и географска должина: Јазична исправка, replaced: јужниот пол → Јужниот Пол (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: Северниот пол → Северниот Пол using AWB)
с (→‎Прва и втора димензија, географска широчина и географска должина: Јазична исправка, replaced: јужниот пол → Јужниот Пол (2) using AWB)
== Прва и втора димензија, географска широчина и географска должина ==
 
* [[географска ширина]] (латитуда) е аголот во центарот на координатниот систем помеѓу која било точка на Земјината површина и рамнината на [[екватор]]от. Линиите кои се спојуваат во точките на иста географска ширина се нарекуваат напоредници. Тие исцртуваат [[концентрични]] кругови на површината на земјата. Секој до Земјините полови се наоѓа на 90 [[степен (агол)|степени]]. [[Северен пол|Северниот Пол]] е 90° СГШ; [[јужен пол|јужниотЈужниот полПол]] е 90° ЈГШ.
Нултиот степен од напоредникот на географската должина е означен со [[екватор]]от. Тоа е замислена линија која ја дели Земјината топка на северна и јужна [[хемисфера]].
 
* [[географска должина]] (лонгитуда) е аголот кон [[исток]] или [[запад]], во центарот на координатниот систем, помеѓу која било точка на Земјината површина и рамнината помеѓу северниот и јужниотЈужниот полПол. Линиите чии точки се спојуваат на иста географска должина се нарекуваат меридијани. Сите меридијани се половина од замислени кругови и не се паралелни. По дефиниција тие се спојуваат на половите. Линијата која поминува преку [[Гринич]] (Во близината на [[Лондон]]) е меѓународната нулта точка за географска должина. Таа точка е местото каде што истовремено меридијанот е 180° ЗГШ ([[запад]]) и 180° ИГД ([[исток]]).
 
Со комбинација на овие два агли хоризонталната позиција на која било локација на земјата може да биде определена.