160. источен меридијан: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Јазична исправка, replaced: Јужниот пол → Јужниот Пол (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: Северниот пол → Северниот Пол (2) using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: Јужниот пол → Јужниот Пол (2) using AWB)
|}
 
'''Меридијанот 160 ° источно од [[Нулти меридијан|Гринич]]''' е линија со [[Географска должина|должина]] која се протега од [[Северен пол|Северниот Пол]] преку [[Северен Леден Океан|Арктичкиот Океан]], [[Азија]], [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], [[Јужен Океан|Јужниот Океан]] и [[Антарктик]]от до [[Јужен пол|Јужниот полПол]] .
 
160. источен меридијан претставува [[Голема кружница|голем круг]] со [[20. западен меридијан]].
 
== Од пол до пол ==
Почнувајќи од [[Северен пол|Северниот Пол]] и упатувајќи се кон југ до [[Јужен пол|Јужниот полПол]] , 160. источен меридијан поминува низ:
 
:{| class="wikitable plainrowheaders"