Разлика помеѓу преработките на „Касиопеја (соѕвездие)“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: северниот пол → Северниот Пол using AWB
с
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: северниот пол → Северниот Пол using AWB)
 
month = ноември |
notes=[[Податотека:ConstellationCassiopeia.jpg|thumb|300px|Photographed Oct. 1st, 2004 from near N41° W73° by Randal J.]]}}
 
 
Доколку го најдеме на небото соѕвездието [[Голема Мечка]], а потоа и познатата ѕвезда [[Поларис|Северница]] и ако погледот продолжи да се движи во истата насока, лесно може да се забележи една група на ѕвезди, кои како на небото да градат развлечена (раширена) форма на латинската буква W. Поширокиот дел на оваа буква како да покажува на која страна се наоѓа север. Тоа се петте најсјајни ѕвезди од соѕвездието '''Касиопеја''' (Cassiopeia и кратенката Cas).
Според старогрчката митологија Касиопеја била жена на Кефеј и мајка на Андромеда. Се зборува дека наоколу премногу се фалела оти таа и Андромеда се многу убави. Поради таа своја ароганција и преголемо фалење, врзана е за својот стол и осудена да кружи околу северниотСеверниот полПол со главата надолу, како [[поука]] за другите дека треба да се почитува скромноста.
Со голо око, во ова соѕвездие можат да се видат 90 ѕвезди. Бидејќи ова соѕвездие се наоѓа во делот од небото, каде проаѓа Млечниот Пат, соѕвездието изобилува со мноштво интересни небесни објекти.
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Соѕвездија]]
[[Категорија:Касиопеја (соѕвездие)| ]]