160. источен меридијан: Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: Северниот пол → Северниот Пол (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: Северниот пол → Северниот Пол (2) using AWB)
| class="external text" href="http://tripgang.com/kml2gpx/http%3A%2F%2Ftools.wmflabs.org%2Fkmlexport%3Farticle%3D160th_meridian_east?gpx=1" rel="mw:ExtLink" | '''Означете ги сите координати користејќи:''' [//tools.wmflabs.org/osm4wiki/cgi-bin/wiki/wiki-osm.pl?project=en&article=160th_meridian_east OpenStreetMap]  
|-
| href="./Category:Geographic_coordinate_lists" rel="mw:PageProp/Category" | '''Преземете ги координатите како:''' [//tools.wmflabs.org/kmlexport?article=160th_meridian_east KML]   '''··'''   [http://tripgang.com/kml2gpx/http%3A%2F%2Ftools.wmflabs.org%2Fkmlexport%3Farticle%3D160th_meridian_east?gpx=1 GPX]
|}
 
'''Меридијанот 160 ° источно од [[Нулти меридијан|Гринич]]''' е линија со [[Географска должина|должина]] која се протега од [[Северен пол|Северниот полПол]] преку [[Северен Леден Океан|Арктичкиот Океан]], [[Азија]], [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], [[Јужен Океан|Јужниот Океан]] и [[Антарктик|Антарктикот]]от до [[Јужен пол|Јужниот пол]] .
 
160. источен меридијан претставува [[Голема кружница|голем круг]] со [[20. западен меридијан]].
 
На [[Антарктик|Антарктикот]]от , меридијанот ја дефинира границата меѓу [[Австралиската Антарктичка Територија|Австралиската Антарктичка територија]] и [[Росова Зависност|Росовата Зависност]] .
 
== Од пол до пол ==
Почнувајќи од [[Северен пол|Северниот полПол]] и упатувајќи се кон југ до [[Јужен пол|Јужниот пол]] , 160. источен меридијан поминува низ:
 
:{| class="wikitable plainrowheaders"
 
* [[159. источен меридијан]]
* [[161. источен меридијан]]
 
[[Категорија:Меридијани]]
[[Категорија:Граници на Нов Зеланд]]