Магнетен пол: Разлика помеѓу преработките

Одземени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: северниот пол → Северниот Пол using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: северниот пол → Северниот Пол using AWB)
----
 
'''Магнетните полови''' се половите на еден магнет. Тие се определени според магнетините полиња што се наоѓаат во близина на оските на [[земјина ротација|ротација]] на [[Земја|Земјата]]та. Северниот магнетен пол се наоѓа на [[јужен пол|јужниот пол]] на Земјата, додека пак јужниот магнетен пол се наоѓа на [[северен пол|северниотСеверниот полПол]] на земјата.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Магнетизам]]