Разлика помеѓу преработките на „Малта на Олимписките игри“

с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Bot: Migrating 18 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q263606 (translate me))
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
{{Малта на Олимпијада}}
 
'''[[Малта]]''' за прв патпрвпат како независна држава учествувала на [[Летни олимписки игри - 1928|Летните олимписки игри]] во 1928 година, кои се одржале во [[Амстердам]]. Од тогаш, [[Малта]] нема пропуштен ниту еден мундијал.
 
Малта никогаш не учествувала на [[Зимски олимписки игри|Зимските олимписки игри]].
 
Малта никогаш не била домакин на некакви [[Олимписки игри]].
 
Спортистите на Малта немаат освоено ниту еден медал, заклулучно со [[2009]] година.
 
Националниот олимписки комитет на Малта бил основан во [[1928]] година, а од страна на МОК признаен во [[1936]] година.
 
 
=== Медали на ЛОИ ===
! Вкупно !! 0!! 0!! 0!! 0
|}
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.olympic.org/uk/organisation/noc/noc_uk.asp?noc_initials=MLT Меѓународен олимписки комитет комитет]
* [http://www.olympic.org/uk/athletes/results/search_r_uk.asp Добитници на медал на Олимписките игри]
 
 
{{Земји-учеснички на Олимписки игри}}