Разлика помеѓу преработките на „Франција на Олимписките игри“

с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
{{Франција на Олимпијада}}
 
'''[[Франција]]''' за прв патпрвпат учествувала на [[Летни олимписки игри - 1896|Летните олимписки игри во 1896]] година кои се одржале во [[Атина]], и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал, и покрај тоа што учеството на Алберт Кораја како единствен претставник на Франција во [[1904]] година е под знак прашалник бидејќи некои извори го сметаат како дел од селекцијата на САД.
 
На [[Зимски олимписки игри|Зимските олимписки игри]] Франција за прв патпрвпат учествувала во [[1924]] година, и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал.
 
На [[Зимски олимписки игри|Зимските олимписки игри]] Франција за прв пат учествувала во [[1924]] година, и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал.
 
Франција била пет пати домакин на овие натпреварувања:
 
Националниот олимписки комитет на Франција ''(-{Comité National Olympique et Sportif Français}-)'' бил основан од страна на [[МОК]] во [[1894]] година.
 
 
== Медаи ==
! Вкупно !! 191 !! 212 !! 233 !! 636
|}
 
 
=== Медали на ЗОИ ===
! Вкупно !! 27 !! 27 !! 40 !! 94
|}
 
 
{{Земји-учеснички на Олимписки игри}}