Разлика помеѓу преработките на „Полски јазик“

Додадени 46 бајти ,  пред 9 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Казакстан → Казахстан using AWB
с (Стилски и правописни исправки using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: Казакстан → Казахстан using AWB)
Околу 97% од полските граѓани се изјасниле дека полскиот јазик им е [[мајчин јазик]]. Поради [[Втората Светска Војна]], границите на Полска се промениле но не се пресликало на етничките полски територии. Прогонот и масакрирањето на полјаците за време на Војната го намалил бројот на етничките полјаци и демографската слика на Полска. Полските територии анектирани од страна на [[СССР]] после војната не овозможило значителен број на [[полјаци]] од тие територии да се отселат и мигрираат. Така, етнички полјаци има во [[Литванија]], [[Белорусија]] и [[Украина]].
 
Полјаци живеат и во: [[Аргентина]], [[Андора]], [[Австралија]], [[Австрија]], [[Азербејџан]], [[Белорусија]], [[Белгија]], [[Бразил]], [[Бугарија]], [[Канада]], [[Хрватска]], [[Чешка]], [[Данска]], [[Естонија]], [[Фарски Острови]], [[Финска]], [[Франција]], [[Германија]], [[Грција]], [[Унгарија]], [[Израел]], [[Исланд]], [[Ирска]], [[Италија]], [[КазакстанКазахстан]], [[Летонија]], [[Либан]], [[Луксембург]], [[Мексико]], [[Холандија]], [[Нов Зеланд]], [[Норвешка]], [[Јужноафриканска Република]], [[Шведска]], [[Перу]], [[Романија]], [[Русија]], [[Србија]], [[Словачка]], [[Шпанија]], [[Украина]], [[Обединетите Арапски Емирати]], [[Обединетото Кралство]], [[Уругвај]] и [[САД]].
 
Во САД, бројот на полјаци достигнува повеќе од 11 милиони, од кои повеќето не зборуваат полски многу добро. Според пописот во 2000 година во САД околу 667.414 американци се изјасниле дека дома зборуваат полски јазик и најмногу полјаци има во државите: Илиноис, Њујорк и Њу Џерзи.
[[Категорија:Лехитски јазици]]
[[Категорија:Западнословенски јазици]]
[[Категорија:Луѓе од Лоѓ]]