NGC 6946: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: 0 h → 0 ч (2), 4 m → 4 м (2), 6 m → 6 м, 8 m → 8 м (2), 1 s → 1 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 6946 е од видот SBc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 8,8 мag''m'', а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,6 мag''m'', додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,8 ''m''/лм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 6946 има привидни димензии од 11,5' х 9,8'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===