Разлика помеѓу преработките на „NGC 6377“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: 7 h → 7 ч (2), 5 m → 5 м (2), 7 m → 7 м, 9 m → 9 м (2), 3 s → 3 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм, дијаметар со ширина од → пречник using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 6377 е од видот Sbc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 14,9 мag''m'', а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 мag''m'', додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 12,9 ''m''/лм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 6377 има привидни димензии од 0,7' х 0,3'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===