Разлика помеѓу преработките на „Окултизам“

Додадени 36 бајти ,  пред 12 години
шаблон
с (категорија)
(шаблон)
{{Шаблон:Окултизам}}
'''Окултизам''' потекнува од [[латински]]от збор ''occultus'' што значи таен или скриен. Окултизам всушност претставува окултна наука т.е., "таинствена наука" за натсетилните појави како на пример: [[спиритизам]], [[хиромантија]], [[астрологија]], [[теозофија]].