Разлика помеѓу преработките на „NGC 4091“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: 3 m → 3 м (2), 5 m → 5 м, мag/arcmin → ''m''/лм, 1 cm → 1 см using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 4091 е од видот Sbc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 14,5 мag''m'', а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 мag''m'', додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13 ''m''/лм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 4091 има привидни димензии од 0,9' х 0,3'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===