Разлика помеѓу преработките на „Без’рбетници“

Додадени 280 бајти ,  пред 11 година
+слика
с (Бот Додава: ur:غیر فقاری جانور)
(+слика)
[[Image:Proboscis_worm.JPG|right|thumb|[[Бентос]]ни без‘рбетници од [[Росово Море|Росовото Море]]: [[школки]], [[Рилчести црви|рилчест црв]] и [[Морска змиулка|морски змиулки]].]]
[[Image:Thelenota ananas.jpg|right|thumb|''Thelenota ananas'', [[морска краставица]] од типот [[иглокожи]], е без‘рбетно животно.]]
[[Image:Snail1web.jpg|thumb|right|150px|''[[Helix aspersa]]'': европски белодробен [[полжав]], пример за без‘рбетно животно.]]