Разлика помеѓу преработките на „NGC 2403“

Додадени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: 7 h → 7 ч (2), 4 m → 4 м, 5 m → 5 м, 6 m → 6 м (2), 9 m → 9 м, 6 s → 6 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 2403 е од видот SBc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 8,5 мag''m'', а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,9 мag''m'', додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 14,4 ''m''/лм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 2403 има привидни димензии од 23,4' х 11,8'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===