Разлика помеѓу преработките на „NGC 1016“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: 2 h → 2 ч (2), 5 m → 5 м, 6 m → 6 м (2), 8 m → 8 м (2), 6 s → 6 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм, 8 cm → 8 см using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 1016 е од видот E0.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 11,6 мag''m'', а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 мag''m'', додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,5 ''m''/лм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 1016 има привидни димензии од 2' х 2'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===