NGC 972: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: 2 h → 2 ч (2), 1 m → 1 м, 3 m → 3 м, 4 m → 4 м (3), 3 s → 3 с (2), мag/arcmin → ''m''/лм using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 972 е од видот Sab.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 11,4 мag''m'', а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,3 мag''m'', додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,1 ''m''/лм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 972 има привидни димензии од 3,3' х 1,6'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===